çocuk gelişimi,  Ebeveynlik

0-6 Ay Arası Doğru Oyuncak Seçimi

Henüz bebeğin dünyaya gelmedi. Ona kavuşacağın günü ve oynayacağınız oyunları hayal ediyorsun. Biliyorum, bebek mağazalarında gördüğün bazı oyuncaklar çok sevimli geliyor ama tam olarak ne alacağını bilmediğin için de elin almaya gitmiyor.

Alsam bu oyuncakla oynar mı? Ben beğendim ama bebeğim de beğenir mi? Doğduktan sonra kendisi mi seçse daha iyi? Ne zaman aklı bu oyuncaklarla oynamaya erer? Bazı uzmanlar da hiç oyuncak almayın diyordu sanki?!

Öncelikle, bu konu ile ilgili birkaç görüşümden bahsedeyim, 

1. Bebeklerinizi çok sayıda oyuncağa aynı anda maruz bırakmayın. Bu, zamanla uzaması gereken dikkat sürdürme süresinin yeteri kadar gelişmemesine yol açacaktır. Aynı anda etrafta 2-3 oyuncak bulunması yeterli. 

2. Özellikle ilk bir yaş için ışıklı, müzikli, bebeği neredeyse hipnotize edecek oyuncaklardan uzak durun. Çünkü onun ne gözleri, kulakları ne de beyin gelişimi henüz bu kadar uyarana maruz bırakılması için uygun değil.

3. Aslında etraftaki her şey onun için bir oyuncak, keşif nesnesi. Bu demek oluyor ki, bebeğiniz, onca para döküp aldığınız oyuncaklara bir tatlı kaşığını tercih edebilir. O yüzden abartmaya gerek yok. Önemli olan onların hayatı merakla öğrenmelerini desteklemek.

Kafası karışık taze anneler, inanın hepimizin kafası karışık bu oyuncak meselesinde. Bu yüzden, araştırmalarım neticesinde ulaştığım, 0-6 ay arasında bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimini destekleyecek oyuncakları yazıyorum.

1.Kontrast Renkli Görseller

Biliyorsunuz ilk aylarda bebekler tam olarak göremiyorlar fakat kontrast renkleri ve belirgin şekilleri algılayabiliyorlar. Bu yüzden bu aylar için o hoşunuza giden pastel renkli cool oyuncaklardan uzak durmalısınız.

Bebeğinizin vakit geçirebileceği şeyler, renkleri net ve kontrast sayfalardan oluşan kartlardan oluşan kitaplar olacaktır. Yurtdışından bir örneğini buraya bırakıyorum. Türkiye’de bulabildiğim kartlara ise buradan ulaşabilirsiniz. Eğer satın almak istemezseniz, pinterest’e “contrast cards for babies” yazarsanız karşınıza birçok örnek çıkıyor. Bebeğiniz doğmadan bu görselleri kalın kağıtlara bastırabilirsiniz veya kendiniz çizebilirsiniz.

2. Sessiz Kitaplar

0-6 aylık dönemde bebekler ne kadar farklı dokular ile karşılaşırlarsa dokunma duyuları da o kadar hassaslaşıyor. Dokunma duyusunun gelişmesi için kullanabileceğiniz çeşitli oyuncaklar var aslında. Bunlardan bence en güzeli, İngilizce “quiet books” diye adlandırılan sessiz kitaplar.

Aslında sessiz kitaplar, 2 yaşına kadar çocukların ilgisini çekiyor. Bu yüzden piyasada çok çeşitli sessiz kitaplar mevcut. Siz 0-6 ay için alacağınız sessiz kitabın çok karmaşık görsellerden oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz büyüdükçe daha karmaşık görselli sessiz kitaplara geçiş yapabilirsiniz. Sessiz kitapların içinde genellikle, yumuşak, sert, pürüzlü, pürüzsüz çeşitli dokular bulunuyor. Aynı zamanda katmanlı, yapışkanlı bölümler de bulunuyor. Bu dokulara birlikte dokunup bebeğinizle konuşmak aynı zamanda güzel bir aktivite olabilir.

Bu yazıya ekleyebilmek için epey aradım fakat, Türkiye’de dokulu sessiz kitap örneği bulamadım. Yurtdışında yaşayanlar veya siparişle getirebilecekler için güzel bir örneği buraya bırakıyorum. Fakat, Buraya tam sessiz kitap olmasa da hazır alabileceğiniz bir kumaş kitap bırakıyorum. Araştırırken instagramda sessiz kitap alabileceğiniz hesaplar olduğunu gördüm. Mesela bu sayfadaki örnekleri çok beğendim. Eğer, dikiş konusunda yetenekliyseniz Pinterest’ten harika fikirlere ulaşıp kendiniz de dikebilirsiniz. 

3. Çıngıraklar

İlk 6 ay için hafif sesler çıkaran peluş çıngıraklar bence en ideali. Bu aylar için sesli oyuncak alırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü bebeğiniz henüz dünyaya uyum sağlamaya çalışıyor. Bu süreçte ne kadar huzur dolu ve güvenli bir ortamda bulunursa o kadar kolay uyum sağlar. Bu yüzden alacağınız sesli oyuncakların, sert ve plastik olmamasına, yine mümkünse çok sesli ve ışıklı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu tarz oyuncaklar, yenidoğan bir bebek için fazla uyarıcı olabilir. Bu yüzden tavsiyem, bu tarz tehlikesiz ve eğlenceli çıngıraklar almanız. Ayrıca ses çıkaran yumuşak toplar da bebekler tarafından çok seviliyor. 

4. Hışırtılı ve Aynalı Oyuncaklar

Bu aylarda bebekler hışırtılı ve aynalı oyuncaklara bayılıyorlar! Hışırtılı oyuncaklar, bebeklerin neden sonuç ilişkisi kurmasını sağlıyor: “dokunuyorum ve ses çıkıyor”, bize çok basit gözükse de ilk 6 ayda neden-sonuç ilişkisinin gelişmesi çok önemli. Bu tarz yumuşak yapılı oyuncaklar aynı zamanda dokunma duyularına da hitap ediyor. 

Aynalı oyuncaklar ise, bebeğin kendisini görerek ilk sosyal becerilerini kazanmasına yardım ediyor. İnsan yüzü bebeklerin ilk tanıdığı nesnelerden. Bebeğiniz aslında aynada kendisine bakarak, insan yüzünün yapısını kavramaya çalışıyor. Aynı zamanda odaklanma becerisi de gelişiyor.

Bu tarz oyuncaklar için Bondigo ve Lamaze markalı olanları çok beğeniyorum. Her iki markayı da inceleyerek zevkinize göre birkaç tane alabilirsiniz. 

5. Oyun Halısı

Bebeğinizin doğduğu ilk aylarda “tummy time” denilen “göbek üstü” vakit geçirmek çok önemli. Kaslarını geliştiren bu aktivite bebeklerin emeklemeye ve yürümeye geçmesini kolaylaştırıyor. Tabii ki bebekler etrafı izlemek varken göbeklerinin üzerine yatmak istemiyorlar. Bu yüzden, üzerinde desenler ve dikkat çekici farklı oyuncaklar olan oyun halısı kullanmak iyi olacaktır. Aynı zamanda yukarıdan sarkan oyuncaklar sayesinde sırt üstü yatarak da oynayabilirler. Aylin için kullandığımız modeli buraya bırakıyorum.

6. Bebek Arabası Oyuncakları

Aslında üzerinde asılabilmesi için halka veya klips bulunan tüm oyuncakları anakucağına tutturabilirsiniz. Yolculuklarda veya ev içerisinde anakucağında bir süre kendi kendine oyalanmasını istediğinizde bu oyuncaklara çok ihtiyacınız olacak.

Yine aynalı, hışırtılı, dokulu oyuncaklar bebeğinizin ilgisini daha çok çeker, ayrıca bir kenarında diş kaşıyıcılı olanlar da ekstra kullanışlı olabilir. Ben bu yazıya çeşitli modellerden örnekler eklemek istiyorum, spiral şeklinde olan oyuncaklar da var, klipsli olanlar da… Biz Aylin’e kullanmamıştık ama Burcu, oğlu Ali Ege’nin bu asılabilir dönence ile hem anakucağında hem yatağında çok oynadığını, hatta başka bir dönence almaya ihtiyaç duymadıklarını söyledi. Onun da Türkiye’de de bulabileceğiniz benzerini buraya bırakıyorum.

Bana göre epey kapsamlı bir dosya oldu, eğer siz de beğendiyseniz, faydalanacağını düşündüğünüz arkadaşlarınızla da sayfayı paylaşabilirsiniz. Ayrıca, oyuncak dosyasının devamını istiyorsanız, bana mesaj atabilir, aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir